^ powrót

Terminarz wykładów

 


 

lenczewski-3017
8 maja 2015 r. w auli Kolegium Nauczycielskiego odbyło się spotkanie z prof. Ryszardem Lenczewskim - operatorem filmowym, wykładowcą Wydziału Operatorskiego PWSTviT w Łodzi, autorem zdjęć do oskarowego filmu Ida.

Na spotkaniu zatytułowanym Rola autora obrazu filmowego w filmie fabularnym gość opowiadał o autorskim systemie przygotowywania filmu - fotograficznym "szkicowaniu" w okresie dokumentacji, tworzeniu scenopisu, prób z aktorami i samej realizacji zdjęć.

To wszystko w oparciu o kilka filmów realizowanych w Anglii, Francji, Jordanii, Izraelu oraz Polsce.

 


 

AMW

20 marca 2015 r. o godz. 16.00 w sali gimnastycznej Kolegium Nauczycielskiego odbyło się spotkanie z Anną Marią Wesołowską.
Pani sędzia wygłosiła wykład Zagrożenia współczesnego świata.

 

 

Dla przypomnienia - Pani Anna Maria Wesołowska - łódzka sędzia - jest współautorką ustawy o świadku koronnym, ekspertem od przestępczości zorganizowanej. Była członkiem składów orzekających w procesach łódzkiej Ośmiornicy i Gangu Popeliny. Brała udział w wydaniu orzeczenia o nałożeniu na siedemnastoletniego handlarza narkotyków obowiązku ostrzegania młodzieży na lekcjach wychowawczych przed handlem i używaniem narkotyków. Napisała cykl felietonów skierowanych do młodzieży - na temat prawa. Zainicjowała program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15 - 18 lat jako formę edukacji prawnej. Prowadziła w początkowym etapie, jeden z pierwszych w Polsce, program pokoju przesłuchań dla dzieci - świadków i ofiar przestępstw (Pokój Przyjazny Dziecku - tzw. błękitny pokój, niebieski pokój).


 

 

aSapko

 

  23 stycznia 2015 r. odbyło się

spotkanie z pisarzem Andrzejem Sapkowskim

 

 

Andrzej Sapkowski - polski pisarz. Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki, z wykształcenia ekonomista. Laureat wielu nagród literackich polskich i zagranicznych. Najważniejsze dzieła: Saga o wiedźminie, Trylogia husycka.

Sapkowski urodził się i mieszka do dzisiaj w Łodzi. Od 9 lipca 2008 roku jest honorowym obywatelem tego miasta. Jest absolwentem XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego, z wykształcenia ekonomistą. Początkowo pracował w handlu zagranicznym - handlował futrami w firmie „Skórimpex”.

Karierę literacką zaczynał jako tłumacz, przekładając na język polski opowiadanie Słowa Guru Cyryla M. Kornblutha w czasopiśmie Fantastyka. Popularność zdobył cyklem opowiadań i pięciotomową sagą o wiedźminie. Oprócz tego, wydał esej o Rycerzach Okrągłego Stołu Świat króla Artura. Maladie, leksykon miłośnika fantasy Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini, poradnik dla osób zaczynających grać w RPG pt. Oko Yrrhedesa, powieści z cyklu o Reinmarze z Bielawy (Trylogia husycka), powieść Żmija oraz wiele opowiadań i artykułów w czasopismach i zbiorach opowiadań.

Andrzej Sapkowski jest laureatem wielu nagród literackich polskich i zagranicznych, w tym Paszportu Polityki oraz pięciokrotnie nagrody im. Janusza A. Zajdla - za opowiadania Mniejsze zło (1990), Miecz przeznaczenia (1992), W leju po bombie (1993), oraz powieści Krew elfów (1994) i Narrenturm (2002). Jest drugim, po Jacku Dukaju najczęściej nagradzanym autorem w historii tej nagrody. W czerwcu 2009 r. został nagrodzony David Gemmel Award for Fantasy za Blood of Elves - angielskie wydanie pierwszego tomu sagi o wiedźminie Krew elfów.

Jego książki zostały przetłumaczone na blisko dwadzieścia języków: angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski, litewski,  czeski, słowacki, ukraiński, portugalski, bułgarski, serbski, fiński, włoski, szwedzki, holenderski, estoński, chiński, węgierski.

Na podstawie jego literatury powstały: komiks Wiedźmin (6 zeszytów w l. 1993-1995), film pełnometrażowy i serial telewizyjny Wiedźmin, gra fabularna Wiedźmin: Gra Wyobraźni oraz gra karciana. W oparciu o cykl wiedźmiński powstała komputerowa gra RPG Wiedźmin, której premiera miała miejsce 26 października 2007 roku, której Andrzej Sapkowski był konsultantem oraz Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, wydanej 17 maja 2011 roku. Warszawskie studio CD Projekt RED planuje wydać grę Wiedźmin 3: Dziki Gon w maju 2015 roku.